W jaki sposób zaaranżować czytelnię, aby zachęcała do spędzania w niej czasu?

kobieta uczaca sie w czytelni

Meble biblioteczne to nieodzowne wyposażenie każdej czytelni — to właśnie dzięki nim przestrzeń staje się przyjazna i komfortowa dla czytelnika. Najważniejsze z nich to oczywiście regały książkowe, które mają zapewnić swobodny dostęp do zasobów biblioteki. Meble pomagają uporządkować zasoby i usprawniają poszukiwania potrzebnej pozycji. Książki i czasopisma powinny być atrakcyjnie wyeksponowane, co ma zachęcić do spędzania czasu w czytelni.

Meble biblioteczne dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, co daje możliwość ich dopasowania praktycznie do każdej aranżacji. Dla użytkowników bardzo ważny jest dobry dostęp do zasobów biblioteki oraz możliwość poruszania się pomiędzy regałami. Konieczne jest zatem zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca. Co więcej, półki i regały muszą być stabilne i trwałe.

Jakie meble oprócz regałów muszą znaleźć się w czytelni?

W czytelniach powinny znaleźć się biurka i stoiska komputerowe, które umożliwią skorzystanie z zasobów elektronicznych biblioteki lub z internetu. Aby zapewnić czytelnikom odrobinę prywatności, warto zainwestować w różne przegrody oddzielające poszczególne stanowiska. Ponadto przy każdym biurku powinny stanąć wygodne fotele.

Czytelników do biblioteki na pewno przyciągnie odpowiednio zaaranżowany kącik do czytania, w którym powinien znaleźć się wygodny fotel, sofa lub pufy. Warto wybierać meble tapicerowane z wytrzymałych materiałów, które nie ulegną dewastacji nawet na skutek intensywnej eksploatacji – meble powinny zachować nienaganny wygląd przez wiele lat. Dobrym rozwiązaniem są meble biblioteczne na wymiar, które tworzymy na podstawie indywidualnych wymogów oraz dopasowujemy do wielkości pomieszczenia.