Jak stworzyć komfortowe pomieszczenie socjalne w miejscu pracy?

pomieszczenie socjlane

Pomieszczenie socjalne to miejsce, w którym pracownicy mogą na chwilę odpocząć od obowiązków czy zjeść posiłek. W niektórych zakładach pracy jest to również przestrzeń przeznaczona do umycia się i przebrania. Charakter i warunki techniczne takiej przestrzeni zależą przede wszystkim od branży, w jakiej działa firma oraz liczby zatrudnionych osób. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, by stworzyć komfortowe pomieszczenie socjalne w miejscu pracy.

Pomieszczenie socjalne — najważniejsze wymagania

Pomieszczenie socjalne to przestrzeń, która ma umożliwiać pracownikom regenerację i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca zobligowany jest do zapewnienia takiego pomieszczenia, więc nie zależy to od jego dobrej woli, lecz przepisów prawa. Warto jednak przy tym podkreślić, że jego specyfika, wielkość czy rodzaj wyposażenia zależą od liczby zatrudnionych osób, charakteru pracy oraz warunków, w jakich jest ona wykonywana. W związku z tym pomieszczenia socjalne mogą przybierać różne formy, np. szatni, jadalni (nie stołówki), aneksu kuchennego z jadalnią, umywalni i pomieszczeń z prysznicami, pomieszczeń do ogrzania pracowników itd.

Jednak zorganizowanie dla pracowników komfortowego pomieszczenia socjalnego w miejscu pracy nie jest wyłącznie kwestią przepisów. Tego typu miejsca pozytywnie wpływają na ogólną atmosferę w pracy i integrację pracowników.

Istotne elementy wyposażenia pomieszczeń socjalnych

Tak naprawdę dobór poszczególnych elementów wyposażenia pomieszczeń socjalnych zależy przede wszystkim od ich funkcji i specyfiki wykonywanej pracy w danym przedsiębiorstwie. Przykładowo, w obiektach biurowych zwykle jest to przestrzeń do higienicznego spożywania posiłków, najczęściej połączona z ogólnodostępnym aneksem kuchennym. W tym przypadku warto wykonać projekt i meble do pomieszczenia socjalnego na zamówienie, ponieważ w ten sposób można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w sposób przemyślany, funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie dla użytkowników.

Aneks kuchenny powinien być zaaranżowany w sposób prosty, minimalistyczny, ale jednocześnie przyjazny dla użytkowników. Do najważniejszych elementów wyposażenia zaliczamy w tym przypadku m.in. zamknięte szafki, zlewozmywak, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, lodówkę, mikrofalówkę itd. Nie może w nim zabraknąć także naczyń i sztućców czy środków czystości. W aneksie kuchennym zwykle umieszczony jest także dystrybutor wody. Bardzo ważne jest, by była to przestrzeń urządzona w sposób funkcjonalny, przystępny dla każdego pracowników (również dla osób z niepełnosprawnością, jeśli takie są zatrudnione), a także pozwalający na łatwe utrzymanie czystości.

W części jadalnianej niezbędnymi elementami wyposażenia są stabilny stół i krzesła, których wielkość i liczba powinny być dopasowane do ilości zatrudnionych pracowników.