5 praktycznych porad związanych z aranżacją biblioteki szkolnej

biblioteka

Biblioteka to bardzo ważne miejsce w każdej szkole. Powinna być przyjazna uczniom i chętnie przez nich odwiedzanym nie tylko ze względu na konieczność wypożyczania lektur szkolnych. W skład wyposażenia muszą wchodzić nie tylko regały na książki, ale też stoły i krzesła tworzące miejsca, w których uczniowie będą mogli czytać i odrabiać lekcje. Biblioteka szkolna powinna być komfortowa, nowoczesna i jak najlepiej zagospodarowana. We wpisie podpowiadamy, jak urządzić idealną bibliotekę szkolną.

Komfort użytkowników

W bibliotece powinien znaleźć się co najmniej jeden duży stół do pracy zespołowej. Oprócz niego powinny pojawić się też mniejsze stoły dla uczniów pracujących w małych grupach lub samodzielnie. Należy zadbać również o wygodne krzesła o wymiarach dopasowanych do wieku uczniów. Dobrym pomysłem jest też strefa relaksu, w której można odpocząć i poczytać. Siedziska w formie worków wypełnionych granulatem będą do tego doskonałe. Ważne, aby były zrobione z tkaniny, którą można wyprać. W kąciku do relaksu warto zamontować półkę-pulpit. Można na niej umieścić czasopisma i albumy.

Optymalne wykorzystanie powierzchni

Częstym problemem jest niewielka powierzchnia bibliotek przy dużej ilości książek. Ponadto trzeba też znaleźć miejsc, żeby ustawić stoły, często do tego dochodzą też stanowiska komputerowe. Meble biblioteczne najlepiej wykonać na zamówienie, aby były idealnie wpasowane w wolną przestrzeń. Warto zastanowić się też nad przesuwnymi regałami biblioteczno-magazynowymi. To idealne rozwiązanie dla bibliotek dysponujących ograniczoną powierzchnią.

Uporządkowany księgozbiór

To jedna z najważniejszych zasad dotyczących każdej biblioteki. Uporządkowany księgozbiór zarówno usprawni prace bibliotekarza, jak i podniesie zadowolenie uczniów przychodzących po książki. Oprócz tradycyjnych form informacji wizualnej w postaci małych tabliczek przy półkach z książkami ciekawym rozwiązaniem jest przyporządkowanie książek według ich gatunku do różnych kolorów regałów. Tablice z oznaczeniami można też powiesić na hakach przymocowanych do sufitu.

Dostosowanie do wieku uczniów

Nietrudno się domyślić, że zupełnie inaczej powinna wyglądać biblioteka przeznaczona dla młodszych klas szkoły podstawowej, a inaczej dla licealistów. Dlatego jej wystrój i wyposażenie powinno być dostoswane do użytkowników. W bibliotekach dla młodszych dzieci sprawdzą się niższe regały o fantazyjnych kształtach, np. regały w formie domków. Pomimo że wnętrze biblioteki powinno być utrzymane w spokojnych barwach, to warto wybrać kolorowe regały, świetnie się sprawdzą pastelowe odcienie. Starszym uczniom przypadnie do gustu nowoczesny wystrój z metalowymi meblami, niecodziennym pomyłem może być zamontowanie w bibliotece huśtawek lub hamaków.

Bezpieczeństwo

Użytkownikami bibliotek szkolnych są dzieci i młodzież, więc poziom bezpieczeństwa powinien być jeszcze wyższy niż w ogólnodostępnej bibliotece. Regały nie powinny mieć ostrych krawędzi, muszą posiadać zabezpieczenia przed wywróceniem. Trzeba też pamiętać, że odległość między regałami powinna wynosić 100-120 cm, aby można było między nimi wygodnie przechodzić. Najniższe półki muszą znajdować się kilka centymetrów nad ziemią.